День//У бюджеті дірка — 10 мільярдів,або Чому медики, освітяни й комунальники Сходу з острахом читають новини із Західної України?

День//У бюджеті дірка — 10 мільярдів,або Чому медики, освітяни й комунальники Сходу з острахом читають новини із Західної України?

23 листопада 2012

Державна казна пуста... Заробітна плата за листопад — остання, яку цього року побачать працівники бюджетної сфери... На Західній Україні забили на сполох: у системі державних фінансів проблеми, і найперше безгрошів’я постукає в двері до бюджетників.

«Якщо у грудні не надійдуть гроші з державного бюджету на зарплатню працівникам бюджетної сфери, то доведеться знову брати з міської скарбниці», — повідомив міський голова Рівного Володимир Хомко. А вона, говорить чиновник, й так не надто повна, бо упродовж року уже доводилося виплачувати недоотримані з державного бюджету кошти на делеговані повноваження. Через це залишилися невиконаними певні обсяги робіт зокрема в комунальній сфері. Натомість голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда налаштований куди більш радикально. «Якщо до 1 грудня 2012-го року не будуть виконані зобов’язання держави щодо дотацій вирівнювання на забезпечення бюджетів місцевим фінансуванням для наших бюджетних установ, то я буду клопотати перед радами інших областей, щоб День місцевого самоврядування святкувати з плакатами перед Кабміном», — заявив він.

А от Кабмін, двері якого пропонує штурмувати Кайда, проблем з державними фінансами не визнає. Прем’єр-міністр Микола Азаров вважає скарги та мітинги в містах з вимогою виплатити зарплату «спекуляціями, які роздмухуються останнім часом у мас-медіа». Про це він розповів на засіданні уряду 21 листопада. «Саме керівники міст персонально відповідають за своєчасну виплату зарплати. В разі ж, коли вони зіткнулися з проблемою браку грошей на ці цілі, то у встановленому законом порядку можуть звернутися за допомогою до держави, а не займатися політиканством, — вважає Азаров. Крім того, обурюється глава уряду: «Якщо ти просиш грошей, то зроби це, принаймні, по-людськи, а не агресивно вимагай чогось з трибун та з екрана телевізора. Місцевим чиновникам хочу сказати: припиніть займатися демагогією, мітинговщиною, припиніть підбурювати людей, займайтесь своїми справами».

А що ж насправді? Бюджетники Західної України (у «Дня» зокрема вже є підтверджена інформація з трьох областей: Львівської, Рівненської, Тернопільської та Івано-Франківської) не на словах відчули перебої з виплатою заробітної плати. Зокрема, відповідно до інформації, наданої «Дню», керівництвом органів місцевої влади Тернополя, брак коштів на оплату праці з нарахуваннями працівникам бюджетних установ краю до кінця 2012 року складає 107 мільйонів гривень. На пікет вийшли і в Івано-Франківську. Там у бюджеті не вистачає 38 мільйонів гривень.

На Півдні «День» переконують, що ситуацію контролюють. Зокрема, депутат Херсонської міської ради, член депутатської комісії з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку Сергій Герасимюк у коментарі «Дню» повідомив: «Наскільки мені відомо, ситуацію із фінансуванням бюджетних установ за грудень буде обов’язково врегульовано. Ми чекаємо на субвенцію з державного бюджету. Але гадаю, що ми будемо здатні врегулювати це питання і за рахунок місцевого бюджету, скориставшись його резервом. Ця проблема скоріше більше надумана, ніж реальна. Звідки надійдуть кошти, ми поки не знаємо, але в новий рік херсонці підуть із заробітними платами». А от в Миколаєві кажуть, що проблема заборгованості по ЗП бюджетникам для них відома лише з екранів телевізора. Зі слів, першого заступника міського голови Миколаєва Юрія Андрієнко, заборгованості по ЗП в місті Миколаєві та Миколаївській області немає і проблем із коштами на ці виплати теж. Щоправда місцеві чиновники не заперечують, проблеми з Держказначейством таки є, передусім у тих підприємств, які виконували державні замовлення. Зокрема йдеться про виконання ремонтних та будівельних робіт. Кошти на оплату їх послуг і справді «зависли».

На Сході від офіційних коментарів щодо виконання зобов’язань по бюджету відмовились. «Що завгодно, тільки не бюджет», — таку відповідь отримав власний кореспондент «Дня» на Сході від депутата місцевої ради, до речі представника опозиційної партії, на прохання прокоментувати ситуацію. Хоча в кулуарах міської ради Харкова не на диктофон про «безгрошів’я» вже говорять як неминучу перспективу. Зі слів джерела «Дня», мерія набрала багато кредитів на ремонт доріг, розбудову інфраструктури міста, які має погасити за рахунок місцевого бюджету. Боргів додали і нещодавні вибори. Мовляв вони добряче витрусили кишені місцевих бюджетів. Ще влітку, зі слів співрозмовника «Дня», рядовим чиновникам зняли премії та надбавки, позбавили матеріальної допомоги... В особистому спілкуванні з регіональним кореспондентом «Дня» бюджетники зізнались, що з острахом читають новини. Бояться. що з дня на день і їх спіткає доля колег з Західного регіону.

Комунальники, медики та освітяни Дніпропетровська про проблеми з заробітної платою теж знають лише з новин. Утім знайомий педагог зізналась «Дню», що коли отримувала на днях аванс. їй повідомили, що це, мабуть, останній фінансовий платіж у цьому році.

«Чутки», про які виданню повідомила вчитель, підтверджують в освітянській профспілці. Там попередили: заробітна плата за листопад може бути останньою в цьому році для освітян. Аби закрити фінансовий рік їм не вистачає 5 мільярдів гривень. «Тут заробітна плата, комунальні платежі, студентські стипендії. Якщо говорити винятково про оплату праці, то по місцевих бюджетах не вистачає. щоб закрити фінансовий рік 2,4 мільярда гривень, по центральному — для виплати заробітної плати працівникам вищої школи не вистачає 101 мільйон гривень, і на виплату стипендій — 109 мільйонів гривень. Решта — комунальні послуги», — повідомляє заступник голови профспілки працівників освіти та науки України Сергій Романюк.

Утім в таку ж фінансову пастку, що й освітяни, незабаром можуть втрапити й інші бюджетники. Зокрема, в сфері охорони здоров’я, відповідно до підрахунків профспілки, на заробітну плату не вистачає близько 2 мільярда гривень. А в цілому «дірка» по так званих захищеним статтям бюджетну щонайменше — в 10 мільярдів гривень.

Про те, що в бюджеті не вистачить грошей на грудень було відомо ще на початку року. «Ця проблема була закладена ще під час формування бюджету на 2012 рік і ми вже в квітні зверталися до центральних органів державної влади», — розповів «Дню» голова Тернопільської обласної ради профспілок Андрій Присяжний. Прикро каже він, що влада замість того, щоб визнати проблему й спільно шукати вихід, вперто її заперечує та ще й звинувачує керівництво областей, які першими почали бити на сполох, в «опозиційності», а від того — в «демагогії».

Де шукати гроші, щоб залатати бюджетні дірки, знає інформаційний портал «Наші Гроші» та Центр протидії корупції — у кишенях казнокрадів. Там переконують: щороку з державної казни «зникає» щонайменше 70 мільярдів гривень. До відома, це — два річних бюджети освіти й шість бюджетів охорони здоров’я. «У нас прямо завтра можна було б збільшити зарплату вчителям удвічі, аби лишень не крали», — запевнив свого часу в інтерв’ю «Дню» голова правління та виконавчий директор Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Алла ДУБРОВИК, «День»; Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль; Альона Соколинська, Харків; Іван АНТИПЕНКО, Херсон 


до списку новин

Представлено директора виконавчої дирекції ФССУ
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає призначення директора виконавчої...

Приєднатися до ООРУ