Кризові явища в найперспективнішій сфері економіки – АПК – мають бути подолані

Кризові явища в найперспективнішій сфері економіки – АПК – мають бути подолані

23 грудня 2019

Всьому світові відомий високий потенціал України як могутньої аграрної держави. Нині країна займає провідні позиції в світовому рейтингу з експорту окремих видів продукції АПК:  друге місце  – з поставок зерна, в п’ятірці – з кукурудзи та ячменю тощо. Але вся ця продукція є сировиною і не містить глибокого ступеню переробки, що створює значні ризики як для галузі, так і вітчизняної економіки в цілому. Такої думки дотримуються в УСПП та ООРУ.

«Треба віддати належне українським аграріям, які є видатними трудівниками. Але й виробництво продукції сировинного типу в такому обсязі, й її експорт є дуже  вразливими, вони залежать від коливання цін на світових ринках. Станом на 17 грудня ц.р. українські аграрії експортували майже 28 млн. тон збіжжя, що на 33 % більше, ніж за аналогічний період минулого року. Однак за січень-вересень 2019р. 50% великих та середніх підприємства сільського господарства виявилися збитковими, хоча за аналогічний період 2018р. таких  було 12%. Тобто не зважаючи на зростання валових показників, фінансові показники галузі різко погіршуються! «Винними» є багато чинників, починаючи з вартості кредитних ресурсів і завершуючи штучною ревальвацією гривні за рахунок спекулятивного капіталу, який хлинув в Україну. Аграрії втратили, по наших підрахунках, мільярди гривен», – наголошує президент УСПП, голова ООРУ Анатолій Кінах.

Підприємства  АПК, які створюють  додану вартість, знаходяться нині в стані кризи, переконаний А.Кінах. Він навів приклади з сфери виробництва молокопродуктів. Так, за 11 місяців 2019р. порівняно з аналогічним періодом 2018р. експорт сирів впав на 42-45%, вершкового масла  – на 39%. В той же час зріс імпорт:  сирів до 180%, вершкового масла  на 850%. Такі дисбаланси пов’язані з скороченням сировинної  бази тваринництва, поголів’я худоби.  Це є, безумовно, загрозою  продовольчій, економічній  безпеки  держави.  Невипадково, що  за  9 місяців 2019 року негативне сальдо зовнішній торгівлі  добігло  майже 7,1 млрд. доларів, що на  549,9 млн. доларів більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Лідер ділової спільноти  переконаний, що в країні має існувати потужна державна програма розвитку АПК, яка має торкатися як сфери сільського господарства, так і  переробки того, що виросло на землі, в продукт  з високою доданою вартістю. І містити ця програма  має багато складових: кредитування аграріїв, виробництво вітчизняних мінеральних добрив, які доступні для господарств за ціною; виготовлення сільськогосподарської техніки, а заводи відповідного профілю в країні ще існують; будівництво сучасних модернізованих переробних підприємств тощо.    

«Маючи значні потенціали в аграрній сфері і дозволяючи нарощувати імпорт, ми поглиблюємо хибну тенденцію, яку буде  дуже тяжко подолати: створюємо робочі місця за кордоном і наповнюємо іноземні бюджети, знедолюючи власну країну. На тлі таких негативних тенденцій нещодавно ліквідовано Міністерство аграрної політики України, тобто замість посилення менеджменту маємо його відсутність. Промислова спільнота наголошує на неприпустимості поглиблення кризових тенденцій в сфері АПК, великій небезпеці накладення їх на проведення дуже резонансної земельної реформи і вимагає від МЕРТ, Кабінету міністрів України невідкладних дій щодо стабілізації справ в галузі», – підсумував президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах.   


до списку новин

Директора Фонду соціального страхування поновлено на посаді
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає поновлення на посаді директора...

Приєднатися до ООРУ