В Україні відсутній антикризовий план дій

В Україні відсутній антикризовий план дій

21 травня 2020

 Україна переживає глибоку соціально-економічну, фінансову кризу. В І кварталі 2020р. порівняно з аналогічним періодом  2019 р. зниження виробництва промислової продукції становило 5,1 %, машинобудування –  14,5%, металургії – 10,3%. Однак списувати економічне падіння на пандемію і карантин, як це зараз робиться, є неправильним, кризові явища почалися значно раніше. Ще в грудні 2019р. спад  промислового виробництва  складав 8,3% порівняно с груднем 2018р. Про це в ефірі одного з національних телеканалів заявив президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій, голова ООРУ Анатолій Кінах.

«Влада мала розробити  ефективні антикризові заходи ще тоді, коли у минулому році стали виразними тенденції до зниження виробництва, а  Євросоюз в 2019р. визнав  Україну найбіднішою державою в Європі. Але антикризовий план відсутній як нині, так і на  посткарантинний період. Це спричинено глибокою деградацією владних інститутів, коли кадрова політика, по-перше, є хаотичною і безсистемною, по-друге, відбувається за принципами особистої відданості, незрозумілих квот, інтересів різних політико-фінансових груп, замість того щоб дати дорогу професійним, порядним, не пов’язаним з корупцією управлінцям. Та й  тривала відсутність антикризового плану дій свідчить про неспроможність влади діяти в надзвичайних умовах, працювати стратегічно, ухвалювати ефективні рішення та мобілізовувати на їх виконання державну машину», – переконаний Анатолій Кінах.

Він вважає, введення жорсткого карантину було невиправданим. Деякі заходи стали просто алогічними та аморальними  – наприклад, заборона відвідування парків, «тому що українці не  доросли до потрібного рівня свідомості».  Вбивчими стали карантинні заходи  для малого і середнього бізнесу  – перш за все, через логістичні проблеми, люди просто не могли, та й донині не можуть добратися до роботи. «Заборонити, закрити, не дозволяти», такою була політика влади, яка  нічого не пропонувала  взамін. Тому й не дивно, що безробіття становить нині близько 12%. 

«Антикризовий план з заходами на посткарантинний період треба затверджувати і реалізовувати  негайно. Мають бути передбачені заходи державного протекціонізму, які дадуть шанс розвитку вітчизняній промисловості, переорієнтують систему держзакупівель в бік національного виробника, розширять можливості внутрішнього ринку. Потрібні окремі програми імпортозаміщення і локалізації виробництв, перш за все, в машинобудуванні. Який б напрямок, яка б галузь не знаходила своє відображення в державному антикризовому плані, мова пріоритетно має йти  про збереження старих та створення нових робочих місць, бо безробіття загрожує падінням рівня життя і соціальними протестами», – окреслив лідер ділової спільноти зміст антикризового плану.

Він окремо зупинився на ролі Національного банку в економічних процесах, зауваживши, що він не має бути безконтрольним. Головна функція НБУ – підтримка економіка, він має забезпечити доступ реального сектору до кредитних ресурсів.   Той факт, що нині лише 465 підприємств скористалися «малими» кредитами, є крапля в море, тут немає ніякого економічного ефекту в масштабах країни. Банк разом з урядом повинен   розробити програми доступності усіх категорій бізнесу – великого, експортерів, середнього, малого і навіть початкового – до кредитів, щоб реальний сектор економіки міг безперешкодно   вести господарську діяльність.

Анатолій Кінах нагадав, що варіант план виходу української економіки з кризи підготовлений  в УСПП, Антикризової раді громадських організацій –  це документи «Пріоритетні заходи 2020: промисловий пакет» та додаток до нього – невідкладні антикризові заходи, вони надіслані вищому керівництву держави. Крім того, тут постійно оновлюють моніторинг антикризових економічних заходів, які здійснюють інші країни Європи та світу, та спрямовують його уряду, парламенту, президенту.


до списку новин

Директора Фонду соціального страхування поновлено на посаді
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає поновлення на посаді директора...

Приєднатися до ООРУ