Зростання пенсій без розвитку економіки неможливе

Зростання пенсій без розвитку економіки неможливе

6 жовтня 2020

Україні необхідна комплексна системна програма з реформування пенсійної системи, яка б врахувала демографічну ситуацію, значні обсяги трудової міграції, а також об’єктивні економічні реалії. Мільйони українців похилого віку отримують виплати, які є нижчі реального прожиткового мінімуму. Багато громадян передпенсійного віку повинні доводити наявність в них необхідного мінімуму страхового стажу для оформлення пенсій, при цьому держава не використовує адресного підходу, не враховує обставини, за яких люди масово втрачали роботу (до прикладу, в 90-ті) та відповідно не можуть надати дані за ці періоди.

 Навіть за існуючого мізерного рівня середньої пенсії в Україні (близько $115 станом на початок 2020 року) дефіцит пенсійного фонду досягає 40%. Тому без забезпечення сталого зростання національної економіки навіть теоретично неможливо забезпечити відповідне зростання пенсій, на чому і мають  сконцентрувати свої зусилля парламентарі і урядовці. На цьому наголосив голова ООРУ, президент УСПП Анатолій Кінах, відповідаючи на запитання телеглядачів у прямому ефірі національного телеканалу.

На його погляд, без зрозумілого економічного підґрунтя будь-які спроби збільшення пенсій за рахунок прямого або прихованого збільшення фіскального навантаження на зарплати будуть тільки поглиблювати системну соціально-економічну кризу.  

Тому головний шлях розвитку солідарної складової пенсійного забезпечення має полягати у збільшенні бази нарахування ЄСВ через збільшення розміру реальних заробітних плат. Але таке  може відбуватися  виключно за рахунок економічного зростання та ні в якому разі не адміністративними методами, говорять в середовищі роботодавців.

«Фундаментальні причини проблем пенсійного забезпечення в Україні лежать переважно у площині економічного розвитку.  Солідарна складова системи пенсійного забезпечення потенційно здатна забезпечувати адекватний рівень пенсій за існуючої (22%) або навіть дещо меншої ставки Єдиного соціального внеску (ЄСВ) та діючих пропорцій його розподілу за видами страхування. Але для цього потрібно нарешті розпочати впроваджувати довгоочікувані економічні перетворення,  спрямовані на створення стимулів для розвитку вітчизняного бізнесу та збільшення рівня охоплення працюючих системою соціального страхування», – підкреслили напередодні в ООРУ.

Президент УСПП також поділяє занепокоєння громадян щодо необхідності доведення наявності певного страхового стажу для виходу на пенсію. Саме на це звернули увагу і телеглядачі.

Нагадаємо, для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років (з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж не менше 27 років.

«Я проти обмежень, пов’язаних з необхідністю наявності конкретного страхового стажу. Бо ми всі пам’ятаємо 90-ті, коли обвалилася економіка, мільйони людей втратили роботу і  змушені були займатися стихійною торгівлею тощо для того, щоб банально вижити, нагодувати дітей та оплатити житло. Тому наразі необхідний адресний підхід до кожного окремого випадку, варто враховувати фактори, котрі могли завадити людині набути цей стаж, і об’єктивно оцінювати їх», – зазначив Анатолій Кінах.

Промислово-підприємницька спільнота, роботодавці підтримують права громадян на оформлення гідних пенсій – у тому числі, неодноразово озвучували це питання в діалозі з  урядом і парламентом, оскільки необхідне прийняття низки законодавчих актів, що регулювали б дилему із страховим стажем в Україні.

 «Загалом те, що називають  пенсійною реформою, є спроба просто обмежити кількість громадян, котрі можуть оформити собі гідну пенсію, та таким чином намагання зменшити дефіцит Пенсійного фонду. Тому необхідно пам’ятати, що у всьому світі пенсії – це мінімум 40-60% від ринкових зарплат, а не виплати нижче реального прожиткового мінімуму. Українці, які мають законне право на достатню пенсію, мають отримати її, навіть якщо є об’єктивні нюанси в обсязі страхового стажу», – підсумував лідер ділової спільноти.

Роботодавці і бізнес-кола вже мали низку робочих зустрічей із представниками уряду та ВРУ щодо цих питань та продовжать відстоювати в діалозі з владою  покращення соціальних стандартів в Україні.


до списку новин

Представлено директора виконавчої дирекції ФССУ
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає призначення директора виконавчої...

Приєднатися до ООРУ