Україна має вести перемовини з країнами-партнерами про сприятливі умови для українських виробників

Україна має вести перемовини з країнами-партнерами про сприятливі умови для українських виробників

12 вересня 2022

За січень-липень 2022 року Україна експортувала товарів на $9,1 млрд менше, ніж за аналогічний період минулого року. Об’єктивні причини – воєнні дії внаслідок повномасштабного вторгнення рф, значні руйнування окупантами транспортної, виробничої та енергетичної інфраструктури України.

Окрім логістичних проблем і звуження внутрішнього ринку, підприємства відчувають брак обігових коштів через високу вартість кредитних ресурсів, також немає системної програми підтримки виробника і експортера.

Поза тим, що експорт – потужне джерело притоку необхідної валюти в країну. Так, виплавка сталі та відправка продукції ГМК за кордон впали на рекордні 62%, працюючі заводи завантажені в середньому на 15%.

Аграрний сектор працює на межі рентабельності: попри розширене (порівняно із іншими секторами економіки) кредитування, проблемними залишаються питання зберігання і збуту наявного зерна, а також проведення посівної озимих культур.

Елеваторних потужностей в Україні вистачить на 43-44 млн т., поза тим, як зібраного в 2022 році урожаю плюс залишків з попереднього року – більше 75-80 млн. тон. Сільгоспвиробники також повідомляють про здорожчання в середньому на 40% цін на зберігання в елеваторах.  Обмежений експорт морем поки не розвантажив АПК.  На сухопутних пунктах автопропуску – кілометрові черги.

Також аграрії все ще очікують відшкодування ПДВ за 5 місяців – що негативно впливає на їх фінансове становище.

«Ці дві галузі – базові для експортних надходжень, проте Український союз промисловців і підприємців виступає за максимальну державну підтримку і виробників із доданою вартістю – переробної промисловості, легкої, фарми, машинобудування тощо. Через звуження внутрішнього ринку та падіння попиту на ньому (дефіцит бюджету та держзамовлень, падіння платоспроможності споживачів) виходом є нарощування експорту, - підкреслює голова ООРУ, президент УСПП Анатолій Кінах.

Нагадаємо, що ЄС тимчасово скасував мита і квоти на українські товари, США – на український метал, певні преференції зробила  також Канада. Цим всім потрібно правильно скористатися та підтримати зараз українського виробника, щоб він закріпився на згаданих ринках.

До прикладу, це після вторгнення рф в Україну зробив наш ГМК-комплекс, який повністю замістив підсанкційних росіян в Європі. Проте через проблеми і дорогу логістику почав здавати позиції і на «металевий» ринок ЄС зайшли конкуренти із Бразилії, Південної Африки тощо.

«Це спільна робота як дипломатів – із просування нашої продукції в третіх країнах та домовленості щодо певних преференцій (хоча б на 2-3 роки), так і уряду, фінансового регулятора, безумовно, самих виробників. Зараз потрібно знизити фіскальне навантаження, своєчасно відшкодовувати ПДВ, розширити програму кредитування «5-7-9», щоб до неї отримали доступ більше компаній, вирішити логістичні проблеми», - переконаний Анатолій Кінах.

Діловий союз 21 вересня організовує засідання Антикризового штабу за участі представників АПК, ГМК, уряду, Верховної Ради та Нацбанку. Говоритимуть про стан справ в АПК та вирішення проблем українських металургів.


до списку новин

Представлено директора виконавчої дирекції ФССУ
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає призначення директора виконавчої...

Приєднатися до ООРУ