Прибутки металургів в Україні не покривають їхні затрати: який прогноз для галузі ГМК?

Прибутки металургів в Україні не покривають їхні затрати: який прогноз для галузі ГМК?

14 листопада 2022

Гірничо-металургійна галузь є традиційним «стовпом» української економіки, приносячи валютні надходження до 22 млрд. доларів та становлячи 35% нашого експорту. Багато підприємств галузі модернізувалися, інвестувавши в це мільярди доларів. Проте війна кардинально змінила ситуацію.

Одні із найбільших заводів знаходились в Маріуполі, знищеному та окупованому рф. У зв’язку із блокадою морських портів зруйнована експортна транспортна логістика. Наразі галузь виробляє тільки 30% від минулорічного обсягу.

Про це йшлося на спеціальній робочій нараді голови ООРУ, президента Українського союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха із представниками галузі ГМК, Укрметалургпромом, роботодавцями, профспілками.

Напередодні ситуацію з металургами, коксохімами розглядали на засіданні Антикризового штабу допомоги бізнесу, утвореному при УСПП. Учасники направили звернення на адресу Прем’єр-міністра Д.Шмигаля із пропозиціями щодо покращення становища в ГМК. Йшлося про потребу зниження тарифів на перевезення залізницею (за останні півроку зросли на 70%), посилення дипломатичних зусиль щодо відновлення морського експорту металопродукції і руди, остаточне витіснення даного російського продукту із ринку ЄС тощо.

Після засідання Антикризового штабу аналогічне було проведене і урядом – під головуванням першого віце-прем’єр-міністра – міністра економіки Ю.Свириденко. З урахуванням пропозицій промисловців були надані доручення УЗ, митниці, Мінінфраструктури розширити пропускну здатність прикордонних переходів з ЄС, спростити процедури ветеринарного і фітосанітарного контролю. Мінфіну, податковій рекомендовано опрацювати питання повернення ПДВ експортерам галузі. Мінекономіки разом з МЗС зобов’язалися працювати над посиленням міжнародних санкцій проти ГМК рф на ринку ЄС та інших світових ринках. На основі цих та інших доручень підготовлений проєкт плану заходів для його розгляду Кабміном.

Водночас, представники вітчизняної ГМК зазначають: запасу часу обмаль, втрати компенсувати буде дуже важко, а до кінця року вони тільки зростуть, якщо не діяти негайно.  

«Ми зараз працюємо на 30% від попередніх обсягів роботи. До кінця року цей показник може погіршитися. Прибутки не покривають навіть перемінних затрат», - зазначив президент «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

Учасники засідання наголосили на потребі негайного відкриття портів і для металургів. Експорт тоді зросте у 2 рази, прибутки щомісяця становитимуть 600 млн. доларів.

«Тут потрібна домовленість із Туреччиною, країнами ЄС. Маємо додати до зерна ще й метал. Тим паче, що європейський ринок потребує цього продукту. Україна могла б запропонувати його за привабливою ціною», - вважають експерти.

Щодо перевезення залізницею, то операційні витрати на логістику роблять неконкурентним наземний експорт руди і металу. Підвищення тарифів на 70%  в ООРУ, підприємствах галузі вважають помилковим рішенням, тут пропонують зафіксувати підвищення максимум на 30%, якусь частку компенсації УЗ має взяти на себе держава із ресурсів зовнішньої допомоги.

Критично важливим є введення міжнародних санкцій до залізорудної сировини та продукції, яку виробляють підприємства ГМК росії. А також санкцій щодо толінгових схем, які використовують іноземні виробники металопродукції, зокрема, Молдавський металургійний завод (ПМР) для просування своєї продукції на територію України.

Експерти повідомляють, що залізна руда російського походження досі присутня на ринку ЄС. Їй має бути перекритий доступ в ЄС,  а заміщенням займуться вітчизняні металурги.

«Україна є кандидатом на вступ до ЄС, рано чи пізно набуде членства. Тому і нам, і нашим європартнерам вигідно нарощувати співробітництво, інтегрувати наші виробництва тощо, адже це робота на перспективу», - зауважили учасники наради.

ООРУ направив листи-запити на адресу уряду щодо пришвидшення прийняття вже згаданого плану заходів у сфері ГМК, врахування в ньому фактору часу та тих пропозицій, які висунули представники галузі.


до списку новин

Представлено директора виконавчої дирекції ФССУ
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає призначення директора виконавчої...

Приєднатися до ООРУ