Галузеві асоціації: стан справ в АПК ще не критичний, але проблеми накопичуються

Галузеві асоціації: стан справ в АПК ще не критичний, але проблеми накопичуються

15 листопада 2022

Через війну вартість активів в українському агропромисловому комплексі впала на 70%. Окрім негативного впливу від руйнувань, заданих російським агресором, його подальшими спробами блокувати зерновий коридор тощо, проблемними для вітчизняних агровиробників залишаються і внутрішні моменти. Це несвоєчасне відшкодування ПДВ експортерам, ускладнений документальний контроль з боку наглядових органів, непрості відносини із банками, які скасували кредитні канікули, запроваджені раніше у зв’язку із воєнним станом.

Про це йшла мова на робочій нараді голови ООРУ, президента Українського союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха із галузевими асоціаціями і представниками великих підприємств. Зокрема, до заходу долучилися Українська аграрна конфедерація, Аграрний союз України, Союз виробників харчової промисловості, Спілка молочних підприємств, Українська зернова асоціація, Асоціація фермерів, компанія «Нібулон».

Учасники відзначили позитивні моменти у взаємодії із Міністерством інфраструктури. За запитом ділової спільноти відомство підтримало проєкти підвищення пропускної спроможності в українських портах Дунайського регіону (в рамках розвитку Дунайського морського кластеру).  Серед них - будівництво перевантажувального комплексу компанії «Нібулон» у  морському порту Ізмаїл потужністю 3 млн тон вантажів на рік.

Водночас, ситуація вимагає більш динамічного вирішення проблем вітчизняних аграріїв. До прикладу, затягування з боку держави із відшкодуванням негативного сальдо ПДВ вже стало значним викликом для виробників та експортерів. Йдеться про мільярди гривень. Чіткої відповіді немає, закриті реєстри платників ПДВ, жодного офіційного аудиту втрат АПК в умовах воєнного стану.

«Питання не тільки в затримці, а й в документальних перевірках підприємств. Багато компаній скаржаться, що від них вимагають нові і нові документи», - повідомив Роман Сластьон, генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу.

«Ускладнюється контроль за бухгалтерським обліком. В умовах відключень електроенергії подати звітність – справжній квест. Вчасно не зробив – будеш заблокований. Банки скасували кредитні канікули, прийняті раніше на час воєнного стану. По багатьох суб’єктах за невиплачені кредити арештовується їх майно і продається за 50% від вартості», - розповів Леонід Козаченко, президент Української аграрної конфедерації.

У цьому контексті Анатолій Кінах поінформував про заплановану зустріч із новим керівництвом Національного банку – вже є попередні домовленості про це. На цю зустріч діловий союз планує запросити представників галузей АПК, ГМК, щоб вони адресно сформулювали існуючі проблеми підприємств.

Кабміном досі не затверджено Переліку територій, що постраждали від російського вторгнення. Ще в березні цього року Рада зобов’язала урядовців зробити це, проте досі відповідної постанови нема. Чому це важливо? Аграрії не повинні сплачувати земельний податок, орендну плату і т.д., якщо земельні активи все ще в тимчасовій окупації/заміновані/непридатні до використання в найближчу посівну.

Набирає обертів явище так званого «обірваного» експорту, коли перекупники скуповують зерно за готівку. Влада вже готова боротися із цим, проте механізмами, що можуть нашкодити і прозорому бізнесу. Йдеться по законопроєкт №8166 «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур». Він передбачає «замороження» коштів експортерів на депозитних рахунках: при гострій нестачі обігових коштів, не менше 15 % від суми експортного контракту аграрію доведеться «заблокувати» на депозиті; надання можливості НБУ розпоряджатися коштами на рахунках.

 Це відбувається в умовах гострої нестачі коштів. Окрім згаданих проблем із відшкодуванням ПДВ, не варто надто розраховувати і на кредитні ресурси. Програма «Доступні кредити 5-7-9» в осінню посівну суттєво не збільшилася.

Турбують аграріїв і відключення електроенергії та нестача генераторів для стабілізації своїх процесів на виробництвах. Тому вони звертаються до уряду врахувати і їхні інтереси при розподілі відповідної техніки, переданої іншими державами в рамках допомоги Україні.

«Зараз відстаємо по зборі кукурудзи. 70% обсягів ще не оброблено, її потрібно сушити, і робиться це в нічний час, коли немає відключень. Відповідно операційна  швидкість впала в 2-3 рази», - зазначив Роман Сластьон.

Учасники наради підкреслили неприпустимість трансформації окремого Міністерства агрополітики в одну із структур Мінекономіки. Відповідні плани розглядаються нині в уряді.

«Україна має сильний аграрний сектор, є тут одним із світових лідерів в експорті. Триває війна, ми спільно долаємо труднощі із логістикою, посівною тощо. Нереально, щоби за таких  обставин скорочувалася ефективність участі держави в цих процесах, що неминуче буде при поглинанні міністерства», - наголосив голова ООРУ.

Проміжними планами за результатами зустрічі названі комунікації із керівництвом НБУ, звернення з приводу Мінагрополітики до Президента тощо.

Також 17 листопада при УСПП відбудеться засідання Антикризового штабу допомоги бізнесу за участі урядової сторони, представників Верховної Ради, цілої низки профільних галузевих асоціацій.


до списку новин

Представлено директора виконавчої дирекції ФССУ
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає призначення директора виконавчої...

Приєднатися до ООРУ