ООРУ та УСПП направили НАЗК пропозиції до проєкту Державної антикорупційної програми

ООРУ та УСПП направили НАЗК пропозиції до проєкту Державної антикорупційної програми

22 листопада 2022

Український союз промисловців і підприємців підтримує курс держави на подолання корупційних складових в усіх сферах. Відтак активно долучився до громадського обговорення економічної частини проєкту Державної антикорупційної програми (ДАП).

У продовження цих консультацій діловий союз хотів би звернути увагу Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) на ті моменти, які містять ризики для економіки, а також пропозиції щодо їх нівелювання.

Свою аналітику і напрацювання УСПП направив на адресу голови НАЗК Олександра Новікова. 

Так, запропоновані проєктом ДАП заходи стосуються посилення відповідальності юридичних осіб приватного сектору, запровадження для них нових обов’язків тощо.

При цьому відсутність дієвих заходів з реформування судової системи, неоднозначність в тлумаченні норм чинного законодавства сприятиме зростанню корупції та нівелює зусилля з її подолання.

УСПП вбачає вихід у посиленні ролі громадського сектору та діалогу з ним. 

“Громадські організації є лише дорадчим голосом без права реального впливу на рішення органів державної влади, що дозволяє останнім ігнорувати більшість наших пропозицій, рекомендацій та напрацювань, покладених відновити баланс інтересів. Саме з цієї причини такий баланс постійно порушується, породжуються нові корупційні ризики”, - йдеться в аналітиці ділового союзу.

Тут звертають увагу, що на сьогодні закритий доступ до Реєстру заяв про повернення бюджетного відшкодування платників податків, що робить цей механізм непрозорим та корупційним.

 До УСПП та інших організацій та бізнес-асоціацій надходить дуже багато скарг від представників бізнесу щодо відмови в бюджетному відшкодуванні або затягуванні цієї процедури. Це позбавляє експортерів у необхідних для продовження діяльності оборотних коштах. При цьому є низка компаній, які регулярно отримують повернення ПДВ з бюджету. Громадськість та бізнес не має доступу до статистики та деталізованої інформації щодо стану бюджетного відшкодування, незважаючи на направлені запити. 

Кодекс доброчесності та посилення кримінальної відповідальності суб’єктів приватного права не допоможе, коли ціною питання є питання виживання бізнесу та можливість продовжувати свою діяльність.

Така ж сама ситуація складається і навколо процедури реєстрації податкових накладних, маніпулювання якою може зупинити будь-який бізнес.

Прикладом викривлення конкурентного середовища та поглиблення корупційних ризиків є законопроєкт № 8166, яким запропоновано введення режиму попереднього експортного депозиту у розмірі 15% від фактурної вартості експорту. Зазначений законопроєкт захищає інтереси декількох великих зернотрейдерів та направлений на знищення рівного конкурентного середовища та дрібних експортерів зерна. Цей законопроєкт містить ознаки корупції та вимагає надати оцінку не тільки в рамках антимонопольного, але і в рамках антикорупційного законодавства. 

Загалом УСПП підсумував свою позицію наступним чином: необхідно починати із впровадження прозорих правил, дотримання балансу інтересів, справедливої судової системи, і тільки потім посилювати відповідальність для бізнесу.

Діловий союз готовий до постійних комунікацій із антикорупційними органами, надавати свій фаховий потенціал і можливості при підготовці тематичних заходів та відповідних нормативних документів.

Також, якщо ви є представником бізнесу/промисловості та стикаєтеся із корупційними проявами – просимо звертатися до УСПП uspp@uspp.org.ua. Ми маємо налагоджені комунікації з ДБР та НАЗК, тож можемо допомогти. У разі наявності пропозицій до проєкту Державної антикорупційної програми - просимо надсилати за вже зазначеною вище адресою. 


до списку новин

Представлено директора виконавчої дирекції ФССУ
Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) вітає призначення директора виконавчої...

Приєднатися до ООРУ