Управління відходами в Україні під час воєнного стану: які є можливості?

6 березня 2023

Управління відходами є важливим аспектом діяльності будь-якої країни, а особливо важливим стає воно в період війни.

Руйнування інфраструктури, міграція внутрішньо переміщених осіб (ВПО) всередині країни та відтік біженців за кордон, спад економічної активності чи переорієнтація діючих підприємств вносить значні корективи в дану сферу.

Згідно з даними Міністерства розвитку громад та територій України, станом на 1 червня 2022 року, було знищено та пошкоджено 5% всіх існуючих сміттєзбиральних автомобілів, 17% всіх біогазових установок, 9 % сортувальних ліній. Прямі збитки сфери управління відходами становили 95,36 млн доларів. Досліджувалися тільки кілька областей, відтак, у розрізі країни ситуація більш масштабна. Окрім того, кожен місяць війни приносить нові руйнування.

Окремим питанням є поводження із відходами, що залишаються після бойових дій. Наприклад, залишки зброї, уламки ракет, мін, частини знищеної інфраструктури, будівель тощо.

Російський ворог цілеспрямовано нищить не тільки міську і селищну, енергетичну, логістичну інфраструктуру України, але й екологію. Зокрема, забруднює поля, річки і ліси.

Це все спонукає до більш детального вивчення сфери управління і утилізації відходів в Україні.

В рамках спільного проєкту Об’єднання організацій роботодавців України та Міжнародної організації праці 21 березня відбудеться семінар для бізнесу, громадських інституцій, органів влади на тему «Поводження із відходами: норми та найкращі практики».

Відходи - це все, що залишається після використання різних речей та матеріалів. Управління відходами полягає в зборі, транспортуванні та обробці відходів з метою запобігання забрудненню довкілля та підвищення якості життя людей.

Одним з найбільших викликів, з яким стикається Україна, є брак належного управління відходами. Через відсутність належної інфраструктури та розумної політики управління відходами, більшість відходів залишається на звалищах, що призводить до забруднення довкілля та загрози здоров'ю людей.

Крім цього, такий підхід приносить і економічні втрати. Управління відходами може стати прибутковою галуззю, яка забезпечує роботою тисячі людей та дає надходження до місцевих та центрального бюджетів.

Управління відходами в Україні потребує багато роботи та координації з боку влади та громадськості. Для досягнення цієї мети необхідно здійснювати системні заходи з підвищення ефективності збирання та переробки відходів, відновлювати та модернізувати існуючі відходові полігони та забезпечувати їх правильну експлуатацію. Також важливо розвивати сучасні технології з переробки та утилізації відходів, що дозволяє зменшити їх кількість та забруднення довкілля.

Окрім цього, необхідно залучати громадськість до питання управління відходами, здійснювати роботу з підвищення екологічної свідомості та екологічної культури населення. Національна екологічна кампанія, просвітницькі заходи та навчальні програми можуть значно підвищити свідомість населення та допомогти вирішувати питання управління відходами.

Усі ці заходи є важливими не тільки для екологічної безпеки країни, але і для забезпечення національної безпеки та здоров'я населення. Під час війни особливо важливо підтримувати найвищий рівень управління відходами, щоб запобігти екологічній катастрофі та зберегти здоров'я населення.

Варто пам’ятати, що Україна набула статусу кандидата на вступ до ЄС, а також планує завершити процес набуття членства в наступні 5 років. Це передбачає адаптацію національного законодавства до європейського, а також безумовне виконання цілої низки вимог щодо поводження із відходами.

Європейський Союз відомий своїми високими стандартами в даній сфері. Основними підходами, які використовуються в ЄС, є ієрархія поводження з відходами, розширена відповідальність виробників та принцип "забруднювач платить".

Ієрархія поводження з відходами полягає в тому, що перед переробкою чи утилізацією відходів, спочатку слід зменшити їх кількість та забруднення довкілля. Якщо це неможливо, то слід здійснювати переробку та використання відходів, які є корисними для виробництва. Якщо ж це також неможливо, то відходи можуть бути утилізовані на полігонах. При цьому, полігони повинні відповідати вимогам щодо екологічної безпеки та повинні бути організовані таким чином, щоб уникнути шкоди для довкілля та здоров'я населення.

Розширена відповідальність виробників передбачає, що виробники несуть відповідальність за утилізацію своїх виробів після їх використання. Це означає, що виробник повинен забезпечити можливість переробки своїх виробів та оплатити вартість цього процесу.

Принцип "забруднювач платить" означає, що вартість поводження з відходами беруть на себе ті, хто забруднює довкілля. Це може бути досягнуто шляхом введення податків та інших зборів на виробників, які використовують матеріали, що створюють велику кількість відходів, або на тих, хто викидає відходи неправильно.

Крім цього, в ЄС також існує розширена система сортування відходів та відокремлення їх на різні види. Наприклад, в деяких країнах заборонено скидати побутові відходи на полігони, а відокремлені відходи збираються окремо та піддаються переробці. До таких відходів відносяться скло, папір, метал, пластик та органічні відходи.

Європейський Союз також здійснює дії для зменшення використання пластику та його утилізації. Наприклад, в 2019 році було прийнято Директиву ЄС про пластикові відходи, яка передбачає заборону на використання одноразового пластику та пластикових стаканчиків для напоїв, а також обмеження на використання пластикових тарелок та приборів. Для вирішення проблеми забруднення морів та океанів пластиковими відходами, була розроблена стратегія ЄС з проблеми морського сміття, яка передбачає заходи для зменшення використання пластику та покращення збирання та утилізації морського сміття.

Також, в Європейському Союзі дуже поширена практика вторинної переробки відходів, що дозволяє використовувати матеріали з відходів в новому виробництві. Наприклад, з пластикових відходів можна виготовляти екологічні меблі, пакети та інші предмети побуту.

У підсумку, Європейський Союз використовує комплексний підхід щодо поводження з відходами, який передбачає ієрархію поводження з відходами, розширену від окремлення відходів, заборону на використання одноразового пластику, покращення збирання та утилізації морського сміття, а також вторинну переробку відходів. Такий підхід є дуже ефективним у зменшенні кількості відходів та покращенні їх переробки, що має позитивний вплив на навколишнє середовище та здоров'я людей.

Важливо зазначити, що підходи до поводження з відходами можуть відрізнятися в залежності від країни.

У заключенні, поводження з відходами є дуже важливою темою в сучасному світі, і Європейський Союз є прикладом для наслідування. Поводження з відходами потребує комплексного підходу та співпраці усіх сторін, включаючи уряди, бізнес та громадян, щоб забезпечити збалансований розвиток та збереження навколишнього середовища для майбутніх поколінь.


до списку новин

Спільний проєкт МОП та ООРУ
ООРУ підтримує своїх членів шляхом надання навчальних та консультаційних послуг.

Приєднатися до ООРУ