Україна має домовлятися із Єврокомісією про гарантії непродовження дії тимчасової заборони на імпорт с/г продукції в 5 країн ЄС

4 травня 2023

Єврокомісія офіційно оголосила про запровадження «виключних та тимчасових» запобіжних заходів проти імпорту з України, які обмежують надходження сільгосптоварів українського виробництва до 5 країн ЄС. Йдеться про зерно, кукурудзу, ріпак та насіння соняшника.

 Окрім того, фермери Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині отримають фінансову підтримку від ЄС.

Це рішення стало фіналом протестів сільгоспвиробників означених країн проти імпорту українського зерна, блокування ними транзиту та прийняття деякими з цих держав односторонніх рішень про заборону одного і іншого.

Для України це є серйозним уроком, як держави- члени ЄС захищають національного виробника та активно використовують механізм державного протекціонізму, котрий бояться чи недооцінюють застосовувати в самій Україні.

На цьому наголошують в Українському союзі промисловців і підприємців.

Справа в тім, що навіть попри війну, подорожчання логістики в 3-5 раз через потребу перевезення с/г продукції сухопутними шляхами (40% всього експорту зерна), український продукт дуже конкурентоспроможний по ціні і наявний у великих обсягах.

На відміну від України, аграрний бізнес якої- це переважно великі агрохолдинги, що володіють великими площами, використовують сучасні технології – дрони, якісне насіння тощо, у тій же Польщі процвітає саме дрібне фермерство. Відповідно, захід на їх ринок великих конкурентів, що можуть масштабувати своє виробництво і експорт – певна загроза для них.

Заборона імпорту означених продуктів із України – це політичні важелі захисту європейського ринку. І тут дуже важливі політично-дипломатичні зусилля нашого уряду, щоб ця ситуація не погіршувалася. Адже лунають сигнали щодо можливості обмеження імпорту і для м'ясо-молочної сировини, олії соняшникової тощо. Київ має добиватися від Єврокомісії гарантій непродовження вже згаданих обмежень українського імпорту. Нагадаємо, вони мають завершитися 5 червня.

Адже, в загальному розумінні – це порушення Угоди про асоціацію з ЄС та основоположного принципу про вільний рух товарів і послуг.

«Зрозуміло, що європейські партнери дуже підтримують Україну в її боротьбі проти російського агресора. Без фінансування ЄС, передачі зброї, навчання наших військових, санкцій проти рф тощо – нам було б значно складніше в цій війні. Ми вдячні партнерам за солідарність. Проте слід розділити цей аспект співпраці із економічними взаєминами. Українська економіка потребує експорту, що означає заробітку грошей для підтримки обороноздатності, утримання достатньої кількості робочих місць і платоспроможності населення, щоб не посилювати тенденції трудової міграції. Маємо шукати баланс інтересів із європейським бізнесом, виробниками», - прокоментував президент УСПП Анатолій Кінах.

Паралельно він рекомендує Уряду посилювати підтримку українських експортерів, вирішувати проблеми із своєчасним відшкодуванням ПДВ, а також надавати нефіскальні стимули для вітчизняного виробника, кредити і т.д..

Особливо це важливо в умовах ризиків для функціонування морського зернового коридору.

Завтра в Стамбулі відбудуться переговори, від яких залежатиме  його доля. Відомо, що країна-терористка рф фактично зупинила експорт українського зерна, заблокувавши інспекції кораблів у Чорному морі.

Як вже наголошував УСПП, тут важливо домагатися конкретніших дій і позицій саме Туреччини та ООН, яка зацікавлена в постачанні українського продовольства в країни Африки та деякі інші держави для уникнення глобального голоду. Також слід підключати до коридору Велику Британію, Францію, інших впливових партнерів. Безумовно, дуже необхідне розширення транспортних коридорів і на іншу продукцію, зокрема, українського гірничо-металургійного комплексу.

«В самій Україні критично важливо посилити політику розвитку переробної галузі. Проблема у великій кількості сировини з України? Тому необхідно створювати більше продукції з доданою вартістю, яку легше експортувати з точки зору логістики, з неї більше прибутку, плюс нові робочі місця в Україні», - переконані в УСПП.

Ці та інші пропозиції мають бути враховані в 2 ключових документах, що готують до прийняття в РНБОУ («Стійкість економіки під час війни») та Комітеті ВРУ з питань економічного розвитку. До обох включено чимало пропозицій УСПП та Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану, утвореного під його егідою.

 


до списку новин

Спільний проєкт МОП та ООРУ
ООРУ підтримує своїх членів шляхом надання навчальних та консультаційних послуг.

Приєднатися до ООРУ