Кредитування економіки продовжує знижуватися: це загрожує більшим згортанням бізнес-активності в Україні
Такий висновок можна зробити із нещодавньої статистики, опублікованої самим Національним банком. З початку поточного року обсяг кредитів в економіці скоротився на 4,4%. При цьому НБУ пролонгував збереження облікової ставки на рівні 25%.
В Українському союзі промисловців і підприємців вважають, що в умовах воєнного стану банки мають активізувати кредитну діяльність, аби тисячі підприємців змогли відновити й модернізувати виробництво.
«У Програмі співробітництва України з МВФ закладені доволі скромні темпи економічного зростання. У нас досі немає чіткого Плану відновлення України – мається на увазі конкретних проєктів, програм, наявного Фонду акумулювання фінансових ресурсів і т.д. Поза тим, ресурсна складова для ведення війни, оборони і деокупації наших територій – дуже важлива. Відтак, потрібна працююча економіка, стимулювання самозайнятості і підприємницької діяльності в цілому. На це потрібне кредитування на сприятливих умовах», -наголошує президент УСПП, голова Антикризового штабу стійкості економіки в умовах війни Анатолій Кінах.
Ділова спільнота підтримує необхідність проведення НБУ і Кабміном спільних цілеспрямованих заходів з відродження кредитування і фінансового посередництва в економіці. Для цього, переконані в УСПП, дві ключові інституції повинні налагодити більш ефективний діалог. Наразі рішення, що приймаються в уряді та фінансовим регулятором – часто неузгоджені, є великі розбіжності в оцінках (інфляції, прогнозах рості економіки тощо).
«Не використовуючи кредитні важелі – ми гальмуємо зростання економіки, яке потрібне після 30% падіння ВВП через війну. При цьому, поки незрозуміло, коли та в які терміни ми зможемо добитися залучення арештованих/конфіскованих російських активів за кордоном на потреби відновлення України. Мінімальна необхідна сума – 400-500 млрд. доларів», - наголосив Анатолій Кінах.
УСПП, Антикризовий штаб вже неодноразово пропонували Нацбанку провести спільне з урядом та підприємцями засідання щодо збільшення кредитування реального сектору економіки.
Це питання буде винесене на порядок денний наступних засідань Антикризового штабу та його комунікацій із Кабміном, РНБОУ та Офісом президента.
