Кредитування економіки продовжує знижуватися: це загрожує більшим згортанням бізнес-активності в Україні

16 травня 2023

Такий висновок можна зробити із нещодавньої статистики, опублікованої самим Національним банком. З початку поточного року обсяг кредитів в економіці скоротився на 4,4%. При цьому НБУ пролонгував збереження облікової ставки на рівні 25%.

В Українському союзі промисловців і підприємців вважають, що в умовах воєнного стану банки мають активізувати кредитну діяльність, аби тисячі підприємців змогли відновити й модернізувати виробництво.

«У Програмі співробітництва України з МВФ закладені доволі скромні темпи економічного зростання. У нас досі немає чіткого Плану відновлення України – мається на увазі конкретних проєктів, програм, наявного Фонду акумулювання фінансових ресурсів і т.д. Поза тим, ресурсна складова для ведення війни, оборони і деокупації наших територій – дуже важлива. Відтак, потрібна працююча економіка, стимулювання самозайнятості і підприємницької діяльності в цілому. На це потрібне кредитування на сприятливих умовах»,  -наголошує президент УСПП, голова Антикризового штабу стійкості економіки в умовах війни Анатолій Кінах.

Ділова спільнота підтримує необхідність проведення НБУ і Кабміном спільних цілеспрямованих заходів з відродження кредитування і фінансового посередництва в економіці. Для цього, переконані в УСПП, дві ключові інституції повинні налагодити більш ефективний діалог. Наразі рішення, що приймаються в уряді та фінансовим регулятором – часто неузгоджені, є великі розбіжності в оцінках (інфляції, прогнозах рості економіки тощо).

«Не використовуючи кредитні важелі – ми гальмуємо зростання економіки, яке потрібне після 30% падіння ВВП через війну. При цьому, поки незрозуміло, коли та в які терміни ми зможемо добитися залучення арештованих/конфіскованих російських активів за кордоном на потреби відновлення України. Мінімальна необхідна сума – 400-500 млрд. доларів», - наголосив Анатолій Кінах.

УСПП, Антикризовий штаб вже неодноразово пропонували Нацбанку провести спільне з урядом та підприємцями засідання щодо збільшення кредитування реального сектору економіки. 

Це питання буде винесене на порядок денний наступних засідань Антикризового штабу та його комунікацій із Кабміном, РНБОУ та Офісом президента.

 

 

 


до списку новин

Спільний проєкт МОП та ООРУ
ООРУ підтримує своїх членів шляхом надання навчальних та консультаційних послуг.

Приєднатися до ООРУ