В умовах воєнного стану держрезерви в енергетиці повинні бути мінімум на піврічний період

18 травня 2023

Ділова спільнота України відреагувала на нещодавню заяву Міненерго, опубліковану в ЗМІ, що у  разі припинення надходжень нафти і нафтопродуктів потребу в них Україна зможе задовольняти протягом не більш, як 10-30 днів.

Наразі міністерство пропонує створити держрезерви цих продуктів на 90-денний період.

В цілому, у мирний час, цього було б достатньо, переконані в Українському союзі промисловців і підприємців. Проте в умовах війни критична інфраструктура, оборонка повинні бути забезпечені на півроку мінімум. Що стосується комерційного сектору, то пальне надзвичайно важливе для логістики, аграріїв та інших сфер промислового виробництва.

Відтак, окрім держрезерву, необхідно законтрактувати постачання необхідних обсягів нафти і нафтопродуктів на найближчий рік. При цьому приватні мережі АЗС навряд чи матимуть можливість зберігати пальне на кілька місяців.

В Україні зараз споживається приблизно 700 тисяч тонн всіх видів палива в місяць. Тож, якщо говорити про 3 місяці, то обсяг становитиме 2,1 млн. тонн. Теоретично, навіть такий обсяг можна було б десь розмістити, проте це вже завдання безпосередньо держави, а не виключно приватників.

Такої ж думки дотримуються і в Антикризовому штабі стійкості економіки в умовах воєнного стану. До нього входять галузеві асоціації, великі виробники,  представники уряду, парламенту, наукових інституцій тощо.

«Ми давно наполягали на тому, щоб в Україні створювалися державні резерви – починаючи від продовольства, закінчуючи газом, пальним і т.д. Це основи національної безпеки країни, тим паче – в умовах війни.  Потрібна чітка взаємодія між державою та бізнесом в цих питаннях. Особливо в частині доступу до кредитних, фінансових ресурсів, оподаткування, логістики тощо. УСПП, Антикризовий штаб надасть своє сприяння. Зокрема, початковий етап – це система моніторингу нафтопродуктів і їх кількості, регіонального розподілу. Її відсутність є значною проблемою», - повідомив президент УСПП Анатолій Кінах.

Нагадаємо, що ще в лютому цього року Кабмін запропонував законопроєкт, за яким мінімальний запас палива в Україні повинен бути сформований з розрахунку на 60 днів.

Враховуючи обстріли російським агресором інфраструктури України, у тому числі – і нафтобаз, доцільно розглянути гібридну структуру зберігання палива. Частину з нього зберігати на відповідних базах у, наприклад, Польщі.

«Це має бути максимально близьке за відстанню розміщення, щоб в разі гострої потреби – ми могли б доставити паливо за лічені дні», - переконані в УСПП.

У будь-якому разі, ділова спільнота закликає уряд прийняти врешті таке рішення щодо формування держрезерву і реалізувати його в максимально стислі терміни.


до списку новин

Спільний проєкт МОП та ООРУ
ООРУ підтримує своїх членів шляхом надання навчальних та консультаційних послуг.

Приєднатися до ООРУ