Україна має зайняти проактивну роль у формуванні реєстру збитків від агресії рф та отриманні подальших компенсацій

18 травня 2023

На саміті Ради Європи в Ісландії підписано угоду про реєстр збитків від агресії рф. Її схвалили 43 держави, що прокладає шлях до отримання Україною компенсацій за рахунок арештованого/конфіскованого майна рф за кордоном.

Український союз промисловців і підприємців вітає таке досягнення вітчизняної дипломатії. Це перший крок, за яким, втім, має відбутися важка робота щодо реального отримання коштів.

Анатолій Кінах,  президент УСПП,  наголосив на потребі систематичної і спільної роботи уряду, бізнесу, фахівців-оцінювачів, юристів в даному напрямі. Зокрема, він пропонує ширше залучення оцінювачів для представлення звітів з оцінки в судових інстанціях, в т.ч. у міжнародних в якості доказів та ін.

«Україна повинна мати проактивну роль у фіксації збитків та ведення відповідного реєстру», - наголосив лідер ділової спільноти.

УСПП започаткував проведення серії заходів для підприємців, представників територіальних громад, державних органів влади щодо юридично правильної фіксації  збитків, завданих російською агресією.  Співорганізаторами виступають Українське товариство оцінювачів та Фонд державного майна України.

Загалом до подібних конференцій (таких відбулося вже 2) долучаються  більше 300 учасників (представники Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, МВС України, НАН України, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, бізнесу, оцінювачі та ін.). Це свідчить про великий інтерес бізнесу до цієї тематики.

«Створення дієвого правового механізму відшкодування завданої шкоди за рахунок майна рф та юридичних і фізичних осіб, пов’язаних з рф, мають стати пріоритетним напрямком правозастосовної практики в Україні. Такий механізм стане не тільки дієвим інструментом відновлення справедливості, але й інструментом стримування агресора шляхом позбавлення його на користь потерпілих всіх його фінансових ресурсів на території України, а також інших держав у світі», - підкреслили експерти, присутні на згаданих заходах.

В УСПП переконані, що  залучення конфіскованого майна рф за кордоном залежатиме від успішності внутрішніх кейсів і наявності ефективного механізму їх вирішення. Адже в Україні також є чимало активів, бенефеціарами яких можуть бути підсанкційні громадяни, пов’язані із рф, російські фізичні чи юридичні особи.

Відтак, необхідно працювати як на центральному (національному рівні), так і на рівні територіальних громад.

В УСПП пропонують юристам, громадським організаціям, діловим асоціаціям об’єднати зусилля та надавати всіляку підтримку вітчизняним підприємствам, щоб вони подавали судові позови проти рф в національних українських судах.

Це ж стане і підставою для міжнародної співпраці по отриманню компенсацій.

Нагадаємо, розмір збитків, завданих розв’язаною рф проти України війною, перевищив 400 млрд. доларів. За іншими оцінками, ця сума вже більше  700 млрд. доларів. Російський агресор продовжує руйнувати цивільну інфраструктуру України, завдаючи масованих ракетних ударів по нашим містам.


до списку новин

Спільний проєкт МОП та ООРУ
ООРУ підтримує своїх членів шляхом надання навчальних та консультаційних послуг.

Приєднатися до ООРУ